Vsi vrtičkarji smo že nekoliko zmedeni ob vseh teh izrazih, gnojila, naravna gnojila, umetna gnojila, sintetična gnojila. Na drugi strani pa tisti, ki bi želeli pridelovati zdravo sadje in zelenjavo, razmišljajo, da je zdravo edino, če je neškropljeno.

Danes se vidijo posledice večletne preškropljenosti površin, in sicer da brez škropljenja ne uspemo pridelati ničesar. Torej ostaja ključno vprašanje organska gnojila nasproti sintetičnim gnojilom. Organska gnojila Neem in Kelp, ki jih najdemo na strani ekopridelava omogočajo zdravo, ekološko pridelavo vrtnin brez škodljivih ostankov v zemlji ali na plodovih. Moje razmišljanje gre v smer, da v kolikor imamo svoj vrt, ga imamo zato, ker želimo pridelovati zdravo hrano brez škode za lastno zdravje in brez ostankov v zemlji.

gnojila

Na drugi strani so sintetična gnojila in obilna preškropljenost kmetijskih površin  privedla do tega, da so škodljivci vedno bolj odporni in bolezni vedno bolj trdovratne. Dogaja se, da zaradi pomanjkanja oz.vedno težjega dostopa do sintetičnih sredstev ljudje iščejo gnojila in zaščitna sredstva med bolj naravnimi pripravki (npr.koprive, gabez…), vendar pa ne spremenijo miselnosti, da je treba naravna gnojila in zaščitna sredstva uporabljati že preventivno, pred dejanskim pojavom bolezni in škodljivcev.

Rastlini Neem in Kelp sta prepričljivi organski gnojili, ki sta v drugi obliki tudi prehranski dopolnili, torej ste lahko prepričani, da ne vsebujeta težkih kovin in sintetičnih dogodkov.

Neem, ki se uporablja kot naravni insekticid in sočasno gnojilo, sam po sebi nima naravnih sovražnikov in ima tudi zelo majhno verjetnost, da se škodljivci nanj navadijo. Kot gnojilo je znan po svoji optimalni NPK strukturi, ki pripomore k rodovitni zemlji in pravilni prehranjenosti z organskimi hranili.

Kelp je ekološka rjava alga, ki vsebuje preko 70 mikrohranil in aminokislin. Je zelo dober naravni antioksidant, ki poskrbi za zdravo razvejan koreninski sistem in zagotovi optimalno zaščito rastlin pred vremenskimi in presajalnimi šoki.