Pašnik brez električnega pastirja zagotovo ni varen, hkrati pa pašni pastir prinaša tudi druge koristi. Postavitev druge vrste ograje bi bila estetsko morda boljša, vendar vsekakor dražja ter zahtevala od lastnika več vzdrževanja in posledično stroškov. Hkrati tudi ni tako učinkovita, saj preprečuje zgolj fizični vstop v ogrado ali izhod na prosto.
Električni pastir (za ponudbo klikni tukaj) ima dodatno psihološki učinek oziroma živali znotraj ograde vzgaja. V osnovi je izvedba razmeroma preprosta. Sestavljajo ga pašni pastir, ta je priključen na ograjo ter povezan z zemljo. Podrobneje električno ograjo sestavljajo električni pastir, ena od izvedb ograje, količki, palice, izolatorji ter ročke ter dobra ozemljitev.
Pašni pastir ustvarja električne impulze, ko se žival dotakne ograje sklene električni tokokrog iz pašnega aparata, v ograjo, skozi žival v zemljo ter nato po zemlji nazaj v pašni aparat. Ograja prevaja tok, lahko je v obliki žice, traka ali pletenice. Kolčki, izolatorji, palice ter ročke za ograje preprečujejo, da bi tok ne uhajal predčasno v zemljo. Učinkovita ozemljitev je tista, ki ob stiku živali z ograjo ustvari zaključen tokokrog ter vrnitev toka po zemlji nazaj v pašni pastir.
Sklenjen električni tokokrog je pogoj, da za impulze v ograji. Slednji povzročajo živalim neprijeten občutek ob stiku z ograje, s tem pa jih odvračajo od zadrževanja v bližini ograje. Električna ograja se uporablja za različne živali in namene. Omogoča pašo ovc, koz, konjev, perutnine, krav, prašičev in drugi domačih živali. V obratni smeri preprečuje vstop divjati, zveri in škodljivcem na polja, vrtove ali sadovnjake.
Električni pastir nam lahko služi tudi pri varovanju čebelnjakov pred medvedi. Pse zadržuje znotraj in zunaj ograje ter preprečuje njihovo plezanje preko ograde. Posebnost so izvedbe, ki odvračajo recimo golobe od zbiranja na okenski policah, v raznih linah in drugih zavetiščih. Pašni pastir ima pogosto tudi slikovno oznako živali, ki označuje primernost ter olajšuje investitorju izbiro.