Vsakemu izmed nas se kdaj zgodi, da nam ostane preveč časa in ne vemo kaj bi počeli. Rešitev za takšne probleme so lahko družabne igre, s katerimi se lahko družimo z družino ali prijatelji ter se zelo zabavamo. Družabne igre so lahko so lahko za dve ali več oseb, poznamo jih pa že mnogo vrst, od kart, kock, figur in polj pa vse do besednih iger.
Družabne igre so prisotne že veliko časa, saj ljudje v starih časih niso imeli računalnikov, telefonov in televizij kot jih imamo danes, zato so morali zabavo poiskati na drugačen način. Sprva so bile figure preproste, bile pa so lahko razni kamenčki, fižolčki, palčke, skratka iz stvari, ki so jih našli v naravi. Kasneje so figure izdelovali iz lesa in podobnih materialov, tako pa so začele tudi dobivati obliko. Najstarejša namizna družabna igra je Šah, ki so ga igrali že v srednjem veku. Šah je igra za dve osebi, kjer je nasprotnikovega kralja potrebno postaviti v položaj, iz katerega ne more ubežati in napada ne more preprečiti. Takrat rečemo šah-mat, ki pomeni zmago. Zelo stara namizna igra je tudi Špansa, ki jo prav tako igrata dve osebi. Pri igri se nasprotnikove figure lahko “poje”, ko so tri figurice v obliki ploščic postavljene v vrsto, ko pa igralcu ostanejo le še tri figurice pa lahko z njimi skače po polju. Stara in še danes popularna igra je Človek ne jezi se, katere cilj pa je, da vse svoje figurice pripeljemo do cilja. Ohranile pa so se tudi zunanje igre, kot je na primer vlečenje vrvi, ki izvira iz starega Egipta. Skozi čas se je razvilo mnogo iger, s katerimi se danes kratkočasimo in zabavamo. Razvile pa so se tudi igre, ki so bolj tekmovalne, kot je na primer zelo popularen Monopoly, ki jo lahko igra do šest oseb, zmaga pa tisti, ki ima v lasti čim več polj in denarja.
Družabne igre pa niso le za preganjanje dolgčasa, temveč z njimi tudi razvijamo svoje umske sposobnosti, se naučimo komunicirat, reševati probleme ter biti potrpežljivi. Danes poznamo veliko družabnih iger, ki so lahko namizne ali pa se igrajo kar stoje. Družabne igre so lahko tako za otroke, kot za odrasle ali pa za vse starosti. Družabne igre pa so lahko zelo dobra rešitev v primerih, ko imamo v hiši veliko ljudi, ki se med seboj ne poznajo tako dobro, z družabnimi igrami pa jih lahko spodbudimo k druženju, zabavi in smehu, zaradi česar bo v prostoru boljše vzdušje, gostje pa se bodo lahko tudi malo bolj spoznali.
Danes so družabne igre nadomestile računalniške igre, ki omogočajo posebno doživetje, saj se zaradi posebnih prizorov v igro čisto vživimo, toda tovrstne igre nam lahko tudi škodujejo, saj gledanje v računalniški zaslon ni dobro za naše oči in možgane. Spletne igre pa tudi ne spodbujajo druženja, ker jih lahko igra tudi oseba sama. Družabne igre so zagotovo boljša izbira, ker se z njihovo pomočjo lahko zbližamo z družino ali prijatelji.